bár néha nem vagyunk tudatában, de városi ember létünkre is ezer szállal kötődünk a természetes környezethez és annak változásaihoz.. ahogy az évszakváltásokkal együtt változik aktivitásunk, télen jobban begubózunk, befelé figyelünk, önvizsgálódunk, introvertáltabb időszakot élünk, tavasszal megpendülünk, feléledünk téli álmunkból, rügyeket bontunk, teljesebben mutatjuk meg magunkat a külvilágnak, a föld mélyén szunnyadó magok kihajtanak, leveleket, virágokat hoznak, nyáron és ősszel beérnek a termések, jöhet az aratás, és így tovább, az örök körforgás..
hat ránk sok minden, de a hosszú tél után az egyik legmeghatározóbb az energiát adó, szívet melengető fény, ami előhívja a Zéletet.. ahogy a természeti jelenségek nagy részének, úgy a fény-árnyék párosnak is komoly szimbolikája van.. az agyunk valahogy úgy van felépítve, hogy lineárisan gondolkozzunk és polárisan lássuk a világot jó és rossz tengelye mentén.. ebben a megközelítésben az árnyéknak adunk egy negatív értelmezést, pedig ahogy az egyik nagy öreg fogalmaz: “Minden embert árnyéka követ, de minél kevésbé testesül meg tudatos életében, annál feketébb és sűrűbb lesz.” – C.G. Jung
vagyis ahogy Jung látja, ha nem vagyunk tudatában árnyék-részünknek, akkor a problematikáját, működésmódját sem ismerhetjük ki, így ezek feloldása is meghiúsul.. ha ezeket az energiákat blokkoljuk, elzárjuk, nem tudjuk megfelelően becsatornázni úgy, ahogy nekünk ideális lenne, akkor destruktívan utat törnek maguknak és helyzetbe hoznak minket, rombolják az életünket, kényszerpályára állítanak..
ha a szimbolikánál maradunk, akkor a fa a gyökerén keresztül a sötétség birodalmából meríti az erőt ahhoz, hogy a felszínen megmutassa a nagyvilágnak a virágait.. a tudatalattink rengeteg energiát tartalmaz, sokszor blokkolt és nehezen irányítható formában, amit érdemes megdolgozni, hogy a felszínen, a fényben megfelelően tudjunk működni.. az árnyék jelenlétének elfogadása és megélése rendkívül fontos folyamat.. árnyéknak tekintünk minden olyan tulajdonságot, ami számunkra riasztó, szégyenletes, ezért ezeket a tudattartalmakat letiltjuk, a tudatalattiba száműzünk, nem tartjuk összeegyeztethetőnek, elfogadhatónak tudatos életünkkel, ezért nem veszünk tudomást róla, elfojtjuk..
hogy miért okoz belső feszültséget az árnyék ignorálása? ahogy Jung fogalmaz: „Az árnyék [….] az a leplezett, elfojtott, vétkes és többnyire kisebbrendű személyiség, amelynek végső hullámverése egészen az állati ősök birodalmáig nyúlik vissza, és ily módon átfogja a tudattalan teljes történelmi aspektusát. Az árnyék nemcsak morálisan elvetendő tendenciákból áll, hanem meglehetősen sok jó tulajdonság is kimutatható róla, többek között például: normális ösztönök, célszerű reakciók, valósághű észlelések, alkotó impulzusok.” – tehát nagyon elemi és fontos energiákról is beszélünk, amiket nem élünk meg a maguk teljességében..
érdekes lesz, ahogy a természeti jelenség megmutatja, hogy az árnyék milyen hatással van a minket éltető napfényre, hogyan veszi át az árnyék a szerepet egy olyan időpillanatban, amikor megszokás szerint a fény az úr, kontrasztosan mutatja meg, hogyan jelennek meg egyszerre egymás mellett és hogy az árnyék nem ellensége, hanem természetes velejárója a fénynek, sok jótékony hatása van..
a margóra: Weöres Sándor: A vágyak idomítása
Ne mondj le semmiről: mert ki amiről lemondott, abban elszáradt. De kívánságaid rabja se legyél.
Visszafojtott szenvedélyekkel vánszorogni éppoly keserves, mint szabadjára eresztett szenvedélyek közt morzsolódni.
Ha vágyaidat kényezteted: párzanak és fiadzanak. Ha vágyaidat megölöd: kísértetként visszajárnak. Ha vágyaidat megszelídíted: igába foghatod őket és sárkányokkal szánthatsz és vethetsz, mint a tökéletes hatalom maga.
Legtöbb ember, ha véletlenül megpillantja saját mélységének valamely szörnyetegét, irtózattal visszalöki a homályba; ezentúl a szörny még-nyugtalanabb és lassanként megrepeszti a falat. Ha meglátod egyik-másik szörnyedet, ne irtózz és ne ijedj és ne hazudj önmagadnak, inkább örülj, hogy felismerted; gondozd, mert könnyen szelidül és derék háziállat lesz belőle.
Jó és rossz tulajdonságaid alapjában véve nincsenek. Ápolt tulajdonságaid jók; becézett, vagy elhanyagolt tulajdonságaid rosszak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: